PUSH NOTIFICATION

AWT Ajans THİNK YELLOW DÜNYASI İLE TANIŞIN

Akıllı telefonların hayatımıza aniden girmesine karşın ciddi bir kullanım oranına sahip olduğu da görüldüğü söylenebilmektedir. Bu sayede de akıllı telefonlara dayalı olarak tanıtım ve pazarlama faaliyetleri de kendini gösteren türde adından söz ettirir hale geldi. Push notification adı verilen anlık bildirimler de bu işlemler esnasında sık sık kullanılan metotlar arasında başı çekmeye başladı. Akıllı telefonumuz dahilinde varlık gösteren uygulamaların ya da sitelerin anlık gelişmelerine dair bilgilendirmelerin yapılması sonrasında da bilgilendirme işlemleri daha geniş kitlelere saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntem müşterilere erişmek için son derecede ideal olmakla beraber, mesajlara neredeyse %100 oranında da dönüş alınabilmektedir. Daha fazla etkileşim alan bir pazarlama yolu olarak da ifade edilmektedir.

Push notification ile hareket edilmesi konusunda bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Verilmek istenen mesajların uzun ve ahenkli sözlerden olmasından kaçınılması gerektiği de ifade edilmektedir. Oldukça kısa ve etkili söylemlere bildirimler içerisinde yer verilmekte ve kullanıcılarda daha da etkili olacağı da belirtilen bir durum olarak da adlandırılmaktadır.

Push notification kapsamında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise gönderilecek olan bildirim sıklığı olarak adlandırılmaktadır. Bildirimlerin sık sık gönderilmesi halinde kullanıcıların umursamayarak görmezden gelebileceği de ifade edilebilecektir. Hatta bildirimlerin engellenmesi gibi bir durum da ortaya çıkabilecektir. Bu yüzden zamanlamanın ve bildirim sıklığının iyi bir biçimde belirlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda da kullanıcı türlerine dayalı olarak farklı sıklık oranı ve mesaj içeriğini belirlemek de önemli bir ayrıntı olarak adlandırılmaktadır. Bu sayede en nitelikli performansları elde etmek mümkün olmakla beraber, kişilerin beklentilerini karşılayacaktır. Push notification işlemleri de daha nitelikli bir kimliğe bürünerek, en etkili pazarlama aracı olarak ifade edilebilecektir.

TOP